Scopu è e situazioni induve A312 si adatta
ASTM A312 copre tubi d'acciaio inox austeniticu senza saldatura, saldatu è assai friddu -travagliatu per u serviziu di currusivu è di temperatura elevata -in u prucessu chimicu, a raffinazione, a desalinizazione è u equilibriu-di -utilità di a pianta; calore -scambiatore / tubi di caldaia invece cade sottu A213/A269, linee sanitarie sottu A270, è dimensioni tipicamente seguitanu ASME B36.19M (Sch 5S/10S/40S/80S); in cloru-cuscinetti o media ossigenati, acqua di mare-circuiti di rinfrescamentu adiacenti, è prughjetti di retrofit chì priorizanu a pulizia è l'uptime, l'opzioni di qualità di l'A312 è i fini di a superficia sò particularmente vantaghji.
Qualificazioni chì In realtà Procure
A maiò parte di l'ordine di compra si cuncentranu nantu à una piccula famiglia di gradi. Dual-marcatura cum'è304/304Lo316/316Lsimplificheghja a saldatura vicinu à a HAZ mentre priservà i miri di forza in a stessa linea di stock.
Table 1 - Gradi cumuni A312 è usu tipicu
|
Grade (TP) |
Perchè hè sceltu |
Applicazioni rapprisentanti |
|
304 / 304L / 304H |
Ampia cumpatibilità chimica à u costu competitivu |
Prucessu generale, utilità vapore / acqua |
|
316 / 316L / 316H |
Mo-cuscinetti; resistenza superiore a pitting/crevice |
Prossimità di l'acqua di mare, sistemi di cuscinetti di cloru - |
|
321 / 321H |
Ti-stabilizzatu per cuntrullà a sensibilizazione à alta temp |
Serviziu caldu cù saldatura è ciclismu termale |
|
347 / 347H |
Nb-stabilizzatu; finestra di stabilizazione più larga |
Piping di furnace / caldaia induve ci hè previstu |
|
310S / 309S* |
Cr/Ni elevatu; resistenza à l'ossidazione / scala |
Gas caldo ossidante, ducting, joint di espansione |
|
904L* |
Ni/Mo/Cu elevate per un servizio aggressivo di cloruro/acido |
Cloruri duri o misti -acidi |
* A dispunibilità è l'ecunumia varianu da a regione è a strada di u mulinu.

Chimica è Pruprietà di basa
Aduprate sti figuri per a screening precoce; i requisiti finali devenu seguità l'ultime edizioni ASTM / ASME è e specificazioni di l'acquirente.
Table 2 - Chimica indicativa (p.%)
|
Grade |
C (intervallo max/H) |
Cr |
Ni |
Mo |
Stabilizzatore (tip.) |
|
304(L/H) |
0.03 / 0.04–0.10 |
18–20 |
8–11 |
- |
- |
|
316(L/H) |
0.03 / 0.04–0.10 |
16–18 |
10–14 |
2.0–3.0 |
- |
|
321(H) |
0.08 / 0.04–0.10 |
17–19 |
9–13 |
- |
Ti ≈ 5×C à Inferiore o uguale à 0,7% |
|
347(H) |
0.08 / 0.04–0.10 |
17–19 |
9–13 |
- |
Nb+Ta ≈ 10×C–1,0% |
Tavula 3 - Temperature minimu tipicu di stanza-tensione
|
Famiglia / gradu |
Tensile min |
Rendimentu min |
Allungamentu min |
|
304/304L/316L |
≈ 515 MPa |
≈ 205 MPa |
≈ 35% |
|
321/347 (incl. H) |
≈ 515 MPa |
≈ 205 MPa |
≈ 30–35% |
|
310S/309S |
≈ 515 MPa |
≈ 205 MPa |
≈ 30% |
I calculi di design dipendenustress permissibili versus temperaturada i codici appiecabili piuttostu cà i numeri di temperatura di stanza-solu.
Dimensioni, Schedules, è End Prep - Ciò chì Affetta a Fabricazione
Di solitu seguitanu e dimensioni di i tubiASME B36.19M. Selezzione5S/10S/40S/80Si scheduli duveranu equilibriu a pressione, a tolleranza di corrosione è l'accessu di saldatura. Per l'efficienza di a custruzzione, parechji prughjetti sceglienu pezzi tagliati -à-lunghezza per riduce i saldature di u campu. A preparazione finale si allinea cù l'articulazione: pianura o quadrata-tagliata per u travagliu orbitale è di socket, bisellata per saldature di testa. Quandu sò pianificati a saldatura orbitale o a prova di fughe critiche, tolleranze di OD è muru più strette aiutanu à riduce l'adattamentu -up scatter. L'opzioni di superficia includenu pickled / passivated obrillante-recuit (BA); i prughjetti cù una pulizia stretta o una rugosità bassa nantu à l'ID duveranu specificà e metriche di finitura è accettazione.
Seamless and Welded Under A312 - How Teams Decide in Practice
E duie rotte appartenenu à l'A312 è ponu cumportà equivalenti in serviziu quandu u trattamentu termale è l'NDE sò specificati currettamente. Saldatu (ERW/EFW) offre capacità è efficienza di costu in NPS più grande è longhi runs, sempre chì e cuciture sò solu solu solu -recotte è passivate. Seamless hè spessu preferitu induve i transitori di pressione, curve strette, o bobine cumplessi dumandanu robustezza extra. A datasheet deve definisce quale via hè accettata è quale verificazione prova l'equivalenza per u duvere previstu.

Fabricazione, Trattamentu Calore è Integrità di a Superficia
I sistemi A312 riesciuti cumincianu in a buttrega piuttostu chè in serviziu. A pipa inossidabile austenitica duveria lascià a produzzione in una suluzione cumpleta -condizione annealed è rapidamente rinfriscata per chì i carburi di cromu sò ridissoluti è una matrice austenitica uniforme hè restaurata. Induve pipa saldata hè utilizatu, cuciture sò purtati à a stessa suluzione -statu annealed; L'anneals parziali o lucali sò scuraggiati perchè lascianu microstrutture miste è una risposta di corrosione irregulare.
L'integrità di a superficia hè gestita cum'è una sequenza: fabricazione, pulizia, passivazione è verificazione. A tinta di u calore, u ferru incrustatu è i residui di cloruri sò i trè attivatori più cumuni di a corrosione prematura. Se una decolorazione resta dopu à a saldatura, sguassate meccanicamente è poi restaurà a film passiva per trattamentu chimicu cum'è definitu in a specificazione di u prugettu (assai prupietarii riferenu pratiche di l'industria cum'è ASTM A380 / A967). Per i servizii chì esigenu una ID assai liscia o una tendenza bassa di rouging, un pruduttu brillanti-annealed (BA) pò esse specificatu cù i criteri di accettazione per a finitura di l'ID è a pulizia.
Saldatura-a prestazione adiacente spessu dipende più da a disciplina di prucedura chè da a selezzione di qualità. Using L-quali o qualità stabilizzate vicinu à i saldature aiuta à resistà a sensibilizazione; purga di gas inerte di alta-qualità nantu à l'ID minimizes a tinta di calore è a scala d'ossidu; è una accurata pulizia post-saldatura impedisce i siti di creve. L'attrezzi è i media deve esse inossidabili-solu-carboni-spazzole d'acciaio, spara, o polvera di macinazione ponu incrustà u ferru liberu chì dopu arrugginisce è minà u film passiu.
A pulizia è a preservazione chjude u ciclu. Definite cumu l'ID hè lavatu, seccu è prutettu, cumu si mette i tappi finali, è cumu i fasci sò imballati per cuntrullà a raccolta di cloruri è l'ingressu di particulate durante u almacenamentu è a spedizione. Una prova pratica per a consegna include carte di trattamenti termici, registri di passivazione, risultati di pulizia di ID, è, se specificate, cuntrolli di rugosità o di contaminazione ferru-. Quandu questi cuntrolli sò scritti in a datasheet è eseguiti in modu coerente, e linee A312 saldate è senza saldatura si comportanu equivalenti in u campu è mantenenu a so resistenza à a corrosione à longu andà.
Pianu di prova è d'ispezione
Piuttostu cà una lista di cuntrollu di balle, pensate in termini di evidenza. Un articulu mostra l'integrità di a pressione (prova elettrica idrostatica o non distruttiva per A312). Un altru cunfirma a continuità di u muru è di l'ID (eddy-current o UT più di 100% di lunghezza per i sistemi critichi). Quandu a sensibilizazione hè un risicu, hè aghjuntu un metudu di corrosione intergranulare (ASTM A262). PMI verifica l'identità di l'alliage nantu à i fasci. U settore di documentazione furnisce a tracciabilità MTC da u calore à u fasciu, cù criteri di accettazione è formati di rapportu accunsentutu in l'ITP. Quandu u pruprietariu ne richiede, tistimunianza di terzu-parti (per esempiu,BV, SGS) pò esse disposti.
Ordine di l'infurmazioni - Campi da Populà nantu à a Datasheet
Table 4 - Campi di Datasheet è entrate tipiche
|
Campu |
entrata tipica |
|
Grade/gradu duale |
304/304L, 316/316L, 321/321H, 347/347H; H-gradu induve hè necessariu una forza calda più altu |
|
Taglia è calendariu |
NPS, pianificazione (5S/10S/40S/80S), muru misuratu se necessariu |
|
Lunghezza è fini |
Cut-à-lunghezza o casuale; fine di preparazione (plain/square-cut/bisveled) |
|
Strada di fabricazione |
Senza saldatura è / o saldata accettabile; criterii di equivalenza e copertura NDE |
|
Trattamentu termale è superficia |
anneal suluzione; marinatu / passivatu o BA; Criteri di pulizia di ID |
|
NDE è accettazione |
prova idrostatica o elettrica; Copertura EC/UT; accettazione è rapportu |
|
Imballaggio è pulizia |
Tappi finali, secchezza, limiti di cloruri, prutezzione ID |
|
Documentazione è tracciabilità |
Dettagli MTC (EN 10204), scope PMI, marcatura/codifica a barre |
|
Implicazione di terzu-partiti |
Scopu di testimunianze / ispezione quandu specificatu da u pruprietariu |
Supportu di Prughjettu
Per i prughjetti custruiti intornuAcciaio inox ASTM A312, Pipa Octalfurnisce 304/304L, 316/316L, 321/321H, 347/347H è qualità speciali selezziunate cù soluzioni -finiture ricotte, decapaggio / passivazione, cut-à-serviziu di lunghezza è documentazione allinata à i prughjetti ITP. L'ispezione di terzu-indipendente pò esse disposta nantu à dumanda.
FAQ
Q1: Cosa hè ASTM A312 (ASME SA312) pipa in acciaio inox usatu pi?
A1:Hè un tubu d'acciaio inossidabile austeniticu per i tubi di serviziu à alta-temperatura è corrosivu generale.
Q2: Cumu sceglite trà TP304/304L è TP316/316L per pipa ASTM A312?
A2:Sceglie 304/304L per a corrosione generale; sceglite 316/316L per una migliore resistenza à pitting/crevice in cloruri.
Q3: Chì duverebbe dumandà per verificà a qualità di a pipa ASTM A312 prima di cumprà?
A3:Richiede i risultati di MTC/tracciabilità, idrotest o NDE, PMI, è qualsiasi prova di corrosione specificata (per esempiu, ASTM A262) più cuntrolli dimensionali/fini.
Certificazioni

Certificatu CE

Certificatu ISO 9001

Certificatu API Q1

Certificatu ABS

Certificatu AP-5L

Certificatu API-5CT





